“Ardi” insana mı yakın, maymuna mı?


Kaliforniya ve Utah Üniversitesi bilim insanları Science dergisinde insanın en eski atasıyla (Ardi) ilgili araştırmayı tartışıyor.

Cumhuriyet

Bilim Teknik– Bazıları, Ardi’nin ormanlık bölgede değil savanda yaşamış olduğu görüşünde. Kalıntıların bir hominide ait olduğundan kuşkulu olan diğer bilim insanları ise, Ardi’nin insandan çok maymuna daha yakın olabileceğini düşünüyor. Geçen yıl 4,4 milyon yıllık“Ardipithecus ramidus” insan türüyle ilgili toplam on bir araştırma yazısı yayımlayan Kaliforniya Üniversitesi’nden Tim White ve ekibi, yöneltilen eleştirileri doğru bulmuyor.

Oldukça iyi korunagelen fosili analiz eden araştırma ekibi, geçen kasım ayında, maymuna benzer kolları ve bacakları olmasına rağmen şempanze gibi değil de insan gibi iki ayak üzerinde dik yürüyen bir canlı türünü tanıtmıştı. Ve bu yürüyüş biçimi, savan teziyle örtüşmüyordu. Bu hipoteze göre o tarihlerde Doğu Afrika’da büyük çayırlıklar oluşunca ilk hominidler iki ayak üzerinde yürümeye başlamışlardı. Yani atalarımız ağaçtan inmeye zorlanmıştı.

Utah Üniversitesi’nde Thure Cerling ile çalışan ekip şimdi bu tezi savunarak, Ardi’nin en fazla dörtte biri çalılık ve ağaçlarla kaplı olan savanda yaşamış olduğunu ve bu sonuca toprağın izotop analiziyle ulaştığını söylüyor. En eski atamız, buna göre, orman ve savan arasındaki bir geçiş evresini temsil eden bir bölgede yaşamıştı ki bu da savan hipoteziyle örtüşmekte.

İkinci eleştiri atamızın soy çizgisiyle ilgili. İnsan Evrim Vakfı primat uzmanı Esteban Sarmiento, Ardipithecus ramidus’un gerçekten de insanın soyundan mı yoksa ortak bir ata mı olduğu veya sadece insansı maymun mu olduğunun kesin olarak anlaşılamadığı görüşünde. Fakat White’ın ekibi bu itirazı da kabul etmiyor. Nitekim alternatif bir açıklama için çok az fosil bulunmakta, diyor araştırmacılar.

11 Haziran 2010

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s